Jak se vaří v páře?

Jak se vaří v páře?

Proč vařit v páře?

Často se k mému kulinářskému koníčku připojí i můj syn Viktor. A rádi experimentujeme s novými styly vaření. Nedávno jsme narazili na parní vaření a objevili jsme, že je to trochu magické. Když vaříte v páře, potraviny náměkají v teplotě, která je nižší než bod varu vody. Jde o pomalý proces, který zachovává chutě, ale zároveň také nasytí chuťové buňky naší rodiny. Například když můj syn Viktor ochutná brokolici vařenou v páře, okamžitě přijde k závěru, že takovou brokolici ještě nejedl.

Vaření v páře je ceněno pro zachování vitamínů a minerálů, které se mohou ztratit při běžném vaření. Takže pokud se snažíte jíst zdravě, vaření v páře je ideální možností. Kromě toho je to také velmi šetrné k životnímu prostředí. Nezapomeňte: při vaření v páře se nemusíte obávat přepálení potravin na dno hrnce.

Jak vybrat vhodný parní hrnec?

Prvním krokem ke zdokonalení vašeho kulinářského umění parního vaření je pořízení vhodného náčiní. Ať už si vyberete klasický parní hrnec (což je de facto cedník nad hrncem s vodou) nebo sofistikovanější elektrický parní hrnec, měli byste si vybrat takový, který vyhovuje vašim potřebám. Při výběru parního hrnce je dobré si uvědomit, že kvalita se odvíjí od materiálu hrnce, jeho velikosti a designu.

Mějte na paměti, že rozhodnutí, který typ parního hrnce si vyberete, by mělo záviset na tom, jak často hodláte vařit v páře. Pokud to bude jen občas, stačí vám klasický parnik. Pro pravidelné vaření v páře je lepší elektrický parní hrnec.

Výběr a příprava surovin

Při vaření v páře je klíčové, jaké suroviny si vyberete. Měkké ovoce, jako jsou bobuloviny, jsou ideální pro parní vaření, protože se rychle zahřejí a neztratí svou strukturu. Při vaření zeleniny v páře je důležité mít na paměti, že každá zelenina se vaří jinou dobu. Brokolice, květák a mrkev jsou pro parní vaření ideální. Připravte je tak, aby byly kousky stejně velké, aby se vařily rovnoměrně.

Některé suroviny, jako je rýže nebo těstoviny, vaříme v páře déle než jiné. V případě rýže nechte vodu vřít, než rýži vložíte do parřičky a pak ji nechte vařit asi 20 minut. Těstoviny vařte v páře asi 10 minut.

Recepty pro parní vaření

Teraz se podívejme na některé recepty pro parní vaření, které můžete vytvořit doma. Připravte si brokolici a mrkev vařenou v páře s citronovou omáčkou. Nebo co třeba parní kuličky z cukety a fetového sýra?

Vaření v páře se vyplatí vyzkoušet, pokud jste milovníkem rýže a těstovin. Vyzkoušejte parní rýži se zeleninou a kurkumou či těstoviny vařené v páře se špenátem a ricottou. Postup je jednoduchý: vezměte své oblíbené ingredience, nasekejte je na stejně velké kousky, vsypte je do parního hrnce a nechte je vařit v páře.

Na závěr bych vás chtěla povzbudit ke zkoušení parního vaření. Jak můj syn Viktor říká, "Kdo nezkouší, nic nezíská!" Vyzkoušejte nové recepty, bavte se a radujte se z každé nové zkušenosti, kterou získáte. Vaření v páře je zábava, zdravé a kreativní! Ať už vaříte pro sebe, svou rodinu, nebo jen z lásky k vynikajícímu jídlu, parní vaření může být úžasným způsobem, jak prozkoumat nové chutě a techniky. Tak co na to říkáte? Vyzkoušíte to?

Jana Novotná

Jsem expertka na gastronomii a jsem nadšená do psaní o receptech a vaření. Pracuji jako šéfkuchařka v přední ostravské restauraci, kde se specializuji na moderní českou kuchyni. Ráda experimentuji s tradičními recepty a přizpůsobuji je moderním výživovým trendům. Kromě mé práce v restauraci také píšu kuchařskou rubriku pro místní noviny a sdílím svoje oblíbené recepty online. Mým cílem je vždy vytvoření chutného a vyváženého jídla, které lze snadno připravit.

Související příspěvky

Tyto příspěvky se vám mohou také líbit

Co budu zítra vařit?

Jak uvařit omáčku bez masa?

Napsat komentář

© 2024. Všechna práva vyhrazena.